top of page

Jesteś tutaj po raz pierwszy?

Zacznij od kursu wprowadzającego

Ile powinno się trenować?

Zaktualizowano: 24 kwi 2023

Trening czyni mistrza - powiedzenie, które przypomina nam, że powtarzanie czynności pozwala dojść do mistrzowskiej wprawy. Przeczytaj o tym, ile powinno się trenować w ciągu tygodnia, by widzieć najlepsze efekty, jak często robić przerwy i ile ćwiczyć, żeby schudnąć czy wzmocnić mięśnie brzucha.

Ile powinno się trenować? Trening. Hardy. Wyższa Forma.

Systematyczność

Pewnie się nie zdziwisz, jeśli powiem, że najważniejsza w trenowaniu jest systematyczność. Dlaczego? Bo to dzięki niej będziesz w stanie ciągle podnosić swoją formę i poprawiać wyniki, zarówno te bezpośrednio związane z treningami, jak i np. czas biegu na 5 km, ale także mieć lepsze samopoczucie, więcej energii czy gubić zbędne kilogramy. Regularne treningi to więc podstawa.


Koniecznie sprawdź: Motywacja - jak ją znaleźć?

Czas

Jaka jest więc ta idealna liczba treningów w ciągu tygodnia? 2/ 3 razy w tygodniu, a może 6 razy? To zależy od kilku czynników. Moim zdaniem podstawowym jest ilość dostępnego czasu. Jeżeli się go nie ma, to nie ma.


Z pustego i Salomon nie naleje.


Warto wtedy zastanowić się, co jest tego przyczyną. Czy rzeczywiście jestem tak zabiegany/a, że nie mogę poświęcić godziny dziennie na coś dla siebie? A może nie do końca dobrze zarządzam swoim czasem? Ktoś powie - "Łatwo Ci mówić, nie musisz pracować 10 godzin dziennie i opiekować się dwójką dzieci”. Spokojnie, nie chcę, żebyś wszystko rzucił/a, zostawił/a małe dziecko samo w domu i przyszedł/ła na trening. Wierzę jednak, że przy odpowiednim zaplanowaniu dnia uda Ci się poświęcić chociaż 60 minut na aktywność fizyczną.


Regeneracja

Kolejnym czynnikiem warunkującym to, jak często ćwiczyć w tygodniu, jest możliwość regeneracji, czyli zwykły odpoczynek, sen i właściwe odżywianie. Jeżeli śpisz 4 godziny dziennie, Twój główny posiłek to hot dog z Żabki, a odpoczywasz, wracając autem z pracy, to mamy problem - i to spory. Żeby trening dawał efekty, niezależnie od jego częstotliwości, muszą także zagrać inne, w tym wypadku powyższe elementy. Bez nich, z tygodnia na tydzień, będziesz coraz bardziej zmęczony/a, forma nie będzie iść w górę i zwyczajnie odechce Ci się trenować. Najlepsze rezultaty przelecą Ci obok nosa.

Ile treningów w tygodniu? 1 trening w tygodniu. 5 treningów w tygodniu

Ile razy w tygodniu ćwiczyć?


Trening 1 raz w tygodniu

I tu dochodzimy do sedna - jedna, kilka czy kilkanaście godzin tygodniowo? Ćwiczyć codziennie, a może uwzględnić dzień przerwy? Trenuj tyle, ile możesz, w końcu sport to zdrowie. Nawet jeśli ma to być 1 godzina tygodniowo poświęcona na trening siłowy czy ćwiczenia aerobowe. Mogłeś/aś nie raz słyszeć, że to za mało, że nie będzie widać żadnych efektów. Fakt, na pewno będą mniejsze, niż jakbyś ćwiczył/a 3 czy 4 razy w tygodniu, natomiast nawet przy jednym treningu możesz zacząć nabierać zdrowych nawyków. Uczestnicząc w zajęciach, usłyszysz, na co zwracać szczególną uwagę w ciągu dnia. Dzięki temu przypomnisz sobie, że siedzenie 8 h za biurkiem nie jest dla Ciebie dobre, więc zrobisz sobie w czasie pracy kilka krótkich przerw i rozprostujesz kręgosłup. Trener podpowie Ci, co jeść, a czego nie, jeżeli chcesz zgubić trochę kilogramów. Nauczysz się też, jak podnieść coś ciężkiego z ziemi, w taki sposób, żeby plecy nie eksplodowały. W dwóch słowach - same plusy.


Trening 5 razy w tygodniu

W Hardym plan treningowy zakłada, że każdy śmiało może ćwiczyć nawet 5 dni w tygodniu. I jeżeli rzeczywiście pilnuje elementów regeneracji, o których pisałem wcześniej, to bez problemu może tyle trenować. I nie martw się, że Ty chodzisz na trening 2 czy 3 razy w tygodniu. Ważne, że chodzisz systematycznie i również gubisz część kalorii. A może z czasem okaże się, że dzieciaki podrosły i przyjdą z Tobą, pobawią się, a Ty w tym czasie poprzerzucasz trochę kilogramów. Albo w pracy zrobi się luźniej i zamiast 8 godzin, wystarczy 6 godzinne starcie z Excelem. A wtedy z 1 godziny zrobią się 3 czy 4 godziny luzu i sam/a będziesz się zastanawiać, jak kiedyś mogłeś/aś trenować “tylko” raz w tygodniu.


Trening personalny w grupie. Czy to możliwe? Odpowiedź znajdziesz tutaj
Ile powinno si trenować? Wrocław. Hardy. Wyższa Forma.

Trenuj!


Moim zdaniem trening, czy też sama aktywność fizyczna, powinna być ważną częścią Twojego życia. Podczas zabieganego dnia nawet 30-minutowe wyjście na spacer jest dobrym rozwiązaniem. Warto traktować ćwiczenia jako element higieny, coś, co pozwala Ci zachować sprawność, dobry wygląd i lepsze zdrowie Twojego organizmu. Nie twierdzę, że budowanie masy mięśniowej czy kondycji zawsze powinno stać na pierwszym miejscu, bo jest w końcu wiele ważniejszych rzeczy w życiu. Natomiast zachowując rozsądek, fajnie, jakbyś włączył/a w swój plan dnia trochę aktywności fizycznej i pozostawił/a na dłuższy czas, a najlepiej na lata. Twój organizm na pewno się odwdzięczy.


Do zobaczenia w Hardym!

 

Paweł Mieszkalski

Head Coach w Hardy. Wyższa Forma


Head Coach, czyli główny trener w Hardy. Wyższa Forma. Osoba odpowiedzialna za programowanie treningów zgodnie z założeniami systemu treningowego oraz ekspert w szkoleniu i rozwijaniu umiejętności pozostałych trenerów. Specjalista w dziedzinie treningu funkcjonalnego i medycznego.

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


Wyższa Forma w prezencie?

Kup swojemu znajomemu lub znajomej
i trenujcie razem
bottom of page