top of page

Jesteś tutaj po raz pierwszy?

Zacznij od kursu wprowadzającego

Program treningowy BALANCE. Co to jest?

Zaktualizowano: 14 gru 2023

Balance, czyli równowaga, jest jednym z kluczowych elementów w życiu, jak i w treningu. W Hardym jest natomiast jednym z trzech programów treningowych, który jako główny cel stawia sobie prozdrowotność. Dlaczego warto dodać do swojego planu treningowego treningi z grupy BALANCE i jakie są tego korzyści? Przeczytajcie.

trening, treningi rozciągająco-rozluźniające, wrocław, siłownia, balance, zdrowy kręgosłup, rozciąganie, core, powięź, joint by joint

Kliknij niżej, żeby zejść do konkretnego wątku:
Co to jest program treningowy Balance?


Tak jak w życiu osobistym, tak i w kwestiach treningowych, niezwykle ważne jest zachowanie balansu. Dlatego jednym z filarów, na których oparty jest system treningowy Hardy, jest właśnie BALANCE.


BALANCE to program prozdrowotny, w którym występują zajęcia o szczególnym charakterze, takie jak: Zdrowy kręgosłup, Core, Powięź i Joint by joint. Ze względu na ich specyfikę, każde z nich nastawione są na realizację konkretnego celu. To treningi, podczas których skupiamy się na rozluźnieniu zbyt napiętych struktur, jak i wzmocnieniu tych osłabionych. Efektem są silne mięśnie core, rozciągnięte ciało, dobra mobilność oraz pozbycie się dyskomfortu czy bólu np. pleców. 


Główne założenia programu BALANCE


Głównymi założeniami programu BALANCE jest zlikwidowanie uczucia zesztywniałego i obolałego ciała, poprawa mobilności i zwiększenie zakres ruchu w stawach. Uczymy się, jak prawidłowo używać przepony, mięśni głębokich brzucha, pośladków i mięśni pleców.


Głównym założeniem programu BALANCE jest więc zadbanie o swoje zdrowie i regenerację. Jest on tak samo ważny, jak pozostałe dwa programy: SPEED oraz ATHLETIC. Treningi z tego programu powinny więc zajmować stałe miejsce w planie treningowym.

trening, treningi grupowe, wrocław, program treningowy, balance, aktywność fizyczna, ćwiczenia, rozciąganie, mięśnie, gym


Rodzaje treningów w programie BALANCERodzaj treningu

Zdrowy kręgosłup

Joint by joint

Core

Powięź

Cel zajęć

Niwelowanie i zapobieganiewystępowaniu bólów pleców

Poprawa mobilności, gibkości, zwiększenie zakresów ruchu w stawach oraz rozluźnienie mięśni

Poprawa stabilizacji ciała poprzez wzmocnienie mięśni za nią odpowiedzialnych oraz nauka oddychania przeponą

Poprawa gibkości i elastyczności ciała

Dla kogo

Dla osób zmagających się z bólem pleców i o siedzącym charakterze pracy

Dla każdego

Dla każdego

Dla każdego

Sprzęt

gumy, rollery, kijki, piłeczki, taśmy TRX

piłki, rollery, kijki, sztangi, gumy

piłki, gumy, kółka gimnastyczne, drążki

masa własnego ciała

Intensywność

3-6 

3-5

6-8

8-9

(1- mała intensywność, 10- duża intensywność)Czy BALANCE jest dla Ciebie?


Treningi BALANCE są bardzo sprecyzowane, więc opowiadając o nich, warto skupić się na konkretnych treningach. Każda osoba potrzebuje regeneracji. To nie tylko sen i odpoczynek, ale także opieka nad swoimi mięśniami czy stawami. 


Niezależnie od celu treningowego, treningi z programu BALANCE powinny znaleźć się w naszym planie treningowym minimum 1 raz w tygodniu. Jeśli ktoś ma zarówno spięte ciało, małą mobilność, jak i bolą go plecy - wtedy powinien chodzić na zajęcia BALANCE przynajmniej 2 razy w tygodniu, wybierając zarówno treningi joint by joint, jak i zdrowy kręgosłup.


Pamiętajmy jednak, że wybór poszczególnych treningów i ich częstotliwości w tygodniu to kwestia w pełni indywidualna. Zajęcia BALANCE należy wybierać w oparciu o nasze potrzeby. Dla niektórych będzie to więc jeden dzień w tygodniu, dla kogoś innego 4 czy nawet 5 dni.Jak łączyć treningi BALANCE z innymi programami?


Łączenie zajęć BALANCE z treningami ATHLETIC:

Rodzaj zajęć BALANCE

Czy można łączyć z zajęciami ATHLETIC?

Jak połączyć BALANCE z zajęciami ATHLETIC?

Warto wiedzieć

Joint by joint

Tak

Przed/ Po

Robiąc trening przed, poprawimy nasze zakresy ruchu, które na kolejnym treningu ATHLETIC "ugruntujemy" ćwiczeniami funkcjonalnymi

Zdrowy kręgosłup

Tak

Przed

Trening wymaga od nas dużo skupienia i uwagi, a na zmęczeniu może być o to ciężko

Core

Tak

Przed/ Po

Warto pamiętać jednak, że tutaj mocno ćwiczymy brzuch. Można łączyć, ale trzeba na to zwrócić uwagę

Powięź

Tak

Po

Można łączyć, jednak lepiej wykonać trening po zajęciach ATHLETICŁączenie zajęć BALANCE z treningami SPEED:

Rodzaj zajęć BALANCE

Czy można łączyć z zajęciami SPEED?

Jak połączyć BALANCE z zajęciami SPEED?

Warto wiedzieć

Joint by joint

Tak

Przed/ Po

Robiąc trening przed, poprawimy nasze zakresy ruchu, które na kolejnym treningu SPEED "ugruntujemy" ćwiczeniami funkcjonalnymi

Zdrowy kręgosłup

Tak

Przed

Trening wymaga od nas dużo skupienia i uwagi, a na zmęczeniu może być o to ciężko

Core

Tak

Przed/ Po

Warto pamiętać jednak, że na Core mocno ćwiczymy brzuch, więc warto sprawdzić, co będzie tego dnia na zajęciach SPEED

Powięź

Nie

-

Zarówno trening SPEED, jak i powięź są intensywnymi treningami. Ich połączenie może więc doprowadzić do nadmiernego przemęczeniaŁączenie zajęć BALANCE z innymi treningami BALANCE


Jeśli chodzi o treningi BALANCE, możemy łączyć je w sposób dowolny. Nie ma do tego żadnych treningowych przeciwwskazań. Warto jednak pamiętać o tym, że gdy w naszym planie treningowym znajdzie się trening Powięź, powinien on być naszym drugim treningiem. Zaczynamy więc od Zdrowego kręgosłupa, Core lub Joint by joint, a następnie idziemy na zajęcia z Powięzi, nie na odwrót.

trening, wrocław, wroclaw, zajęcia grupowe, training, trening personalny w grupie, ćwiczymy, mięśnie, zdrowy kręgosłup, intensywność, elastyczność, ciało


Podsumowanie


Treningi BALANCE są niezbędnym elementem podczas planowania swoich codziennych treningów. Rozluźnienie zbyt napiętych struktur, jak i wzmocnienie tych osłabionych niesie ze sobą wiele korzyści, które pozytywnie oddziaływują na nasze treningi siłowe (ATHLETIC) czy kondycyjno-wydolnościowe (SPEED).


Kluczowym jest więc, by nie zaniedbywać treningów z grupy Balance i wplatać je do swoich planów treningowych przynajmniej raz w tygodniu. Korzyści mówią same za siebie! To co, które treningi BALANCE wybierzesz?


 
wrocław, trener, treningi grupowe, trening siłowy, gym, ATHLETIC, head coach

Paweł Mieszkalski

Head Coach w Hardy. Wyższa Forma


Head Coach, czyli główny trener w Hardy. Wyższa Forma. Osoba odpowiedzialna za programowanie treningów zgodnie z założeniami systemu treningowego oraz ekspert w szkoleniu i rozwijaniu umiejętności pozostałych trenerów. Specjalista w dziedzinie treningu funkcjonalnego i medycznego.

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comentários


Wyższa Forma w prezencie?

Kup swojemu znajomemu lub znajomej
i trenujcie razem
bottom of page