top of page

Jesteś tutaj po raz pierwszy?

Zacznij od kursu wprowadzającego

Trening w upale. Dlaczego warto trenować latem?

Zaktualizowano: 27 mar 2023

Lato to czas wakacji, urlopów, plaż miejskich i przyjemnego leżakowania. Czy między tymi uciechami znajdzie się miejsce na trening? Jak zmotywować się do zachowania rutyny treningowej i czy w ogóle warto to robić? Odpowiedź na to pytanie znacie, ja dam wam jedynie powody, żeby łatwiej było walczyć z wymówkami i znaleźć motywację.

Hardy. Wyższa Forma. Trening latem. Treningi grupowe. Ćwiczenia. Mięśnie. Aktywność fizyczna latem. Siłownia. Wrocław

Czy warto zaczynać swoje treningi latem?


Chcesz zacząć treningi w grupie i zastanawiasz się, czy lato jest dobrym momentem na start? Każdy czas jest dobry. Na pewno nie najlepszym pomysłem będzie liczyć na to, że jak zacznę w czerwcu, to w lipcu formą i ciałem będę świecić na wakacjach niczym David Hasselhoff w „Słonecznym Patrolu”. Na to potrzeba czasu.

Jesteś przed urlopem?

  • Zacznij trenować funkcjonalnie. Kiedy wrócisz z wyjazdu, łatwiej będzie Ci kontynuować dobrą passę.


Jesteś po urlopie?

  • Nie ma na co czekać. Uprawianie sportu pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy (w tym drineczki i pizzerki wakacyjne).


Zacznijmy jednak od podstaw.

Dlaczego trenować latem i czy faktycznie warto?


Lato otwiera przed nami wiele możliwości, które w okresie jesienno-zimowym czekają na lepsze czasy. Mam tu na myśli podjęcie dodatkowej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, typu: bieganie, rower, rolki, pływanie, trekking itp. Jestem jak najbardziej za, żeby latem wprowadzić do swojego menu także tego rodzaju ruch i zastanowić się, jak go połączyć z codziennym treningiem.


Powinniśmy jednak wiedzieć, że całkowite porzucenie treningu siłowego, wytrzymałościowego czy kondycyjnego, rozciągania, pracy nad mięśniami core czy dbania o zdrowy kręgosłup byłoby sporym błędem. Tego typu trening przygotowuje was do zdrowej jazdy na rowerze, gdzie po 10km nie pęka kręgosłup, kolano nie wygina się w drugą stronę podczas meczu piłki nożnej ze znajomymi, a spacer po górach nie powoduje, że siły starcza nam tylko na fotkę przy pierwszym drzewie.


Rezygnacja na czas lata z GPP (General Physical Preparedness), czyli Generalnego (Wszechstronnego) Przygotowania Fizycznego, które trenujemy na co dzień, na pewno odbije się na naszej formie, więc warto je kontynuować także latem.


Czy treningi w Hardym są dla mnie? Sprawdź tutaj

Hardy. Wyższa Forma. Siłownia. Wrocław. Trening. Treningi cały rok. Czy warto trenować latem? Nawadnianie w trakcie ćwiczeń.

Aktywność fizyczna latem?


Jak w takim razie połączyć letnie zajawki z GPP? Po prostu odwrócić nieco proporcję. Przykładowo: W tygodniu 3 razy, czyli co drugi dzień, trenuję na siłowni, a na weekend robię wypad na rower lub kajaki (oczywiście nie w godzinach największego skwaru!). Jak te proporcje będą się układać, zależy oczywiście od dostępnego czasu i będzie to sprawa bardzo indywidualna.


Ja zachęcam jednak do podtrzymania rutyny przynajmniej 3 treningów GPP w ciągu tygodnia, bo dzięki nim pozostałe aktywności będą rzeczywiście przyjemnością, a nie kolejnym weekendowym dramatem. Co będzie dobrym pomysłem? Treningi w grupie. Treningi funkcjonalne. Treningi personalne.


Jak trenować w okresie letnim?


W wakacje jest ciepło. Taki mamy klimat. Wasza aktywność fizyczna nie musi diametralnie się zmieniać. Czujecie jednak, że treningi grupowe kondycyjne, gdzie mocno się męczycie i wypluwacie płuca, są ciężkie do zniesienia, kiedy temperatura jest wysoka?


Spróbujcie w takim razie nieco przestawić się na treningi grupowe siłowe, które nie będą aż tak bardzo podnosić tętna, a jednocześnie wcale nie spowodują, że spalicie mniej kalorii. A przy okazji jeszcze dobrze wyrzeźbicie ciało na plażę! Ważne jest jednak, by pamiętać o dobrym nawodnieniu i o uzupełnianiu elektrolitów (w czasie treningu, i nie tylko), a także odpowiedniej regeneracji, żeby nie popsuć sobie zdrowia i zminimalizować ryzyko zachorowania. Nikt z nas nie chce się przecież porządnie odwodnić.


Ciepłota powoduje też lenia. A trening wręcz odwrotnie. Zmusza organizm do działania, do ruchu. Mimo że męczy, to finalnie daje duży zastrzyk energii, poprawia sen i samopoczucie. Tym bardziej warto go kontynuować, kiedy aura nie sprzyja.


Jak bezboleśnie wrócić do formy? Poznaj 6 tipów od ekspertów

Hardy. Wyższa Forma. Trening grupowy. Lato. Wrocław. Spalanie tkanki tłuszczowej. Upały a trening. Elektrolity.

Podsumowanie


Lato zazwyczaj nie kojarzy nam się z reżimem treningowym i rutyną codziennego ruchu. Co istotne - kojarzy się tak tylko tym, którzy rzeczywiście jej nie stosują. A warto być po tej drugiej stronie, gdzie codziennie, czy co drugi dzień, idę na siłownię i robię swoją robotę, żeby czuć się dobrze, żeby wyglądać dobrze i czuć z tego radochę. I lato od zimy wcale nie musi się znacząco różnić. Zapewniam, że treningi w okresie letnim to nic strasznego. To co, widzimy się na treningu funkcjonalnym w Hardym? :) 

Paweł Mieszkalski

Head Coach w Hardy. Wyższa Forma


Head Coach, czyli główny trener w Hardy. Wyższa Forma. Osoba odpowiedzialna za programowanie treningów zgodnie z założeniami systemu treningowego oraz ekspert w szkoleniu i rozwijaniu umiejętności pozostałych trenerów. Specjalista w dziedzinie treningu funkcjonalnego i medycznego.

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


Wyższa Forma w prezencie?

Kup swojemu znajomemu lub znajomej
i trenujcie razem
bottom of page