top of page

Jesteś tutaj po raz pierwszy?

Zacznij od kursu wprowadzającego

Hardy trening krok po kroku.

Zaktualizowano: 11 sty 2023

Do każdego treningu trzeba się przygotować, ale to tym już pewnie słyszałeś/aś, bo uczyli tego nawet na lekcjach WF w szkole. Ważniejsze w tym momencie jest pytanie: Jak to zrobić, żeby było dobrze, sprawnie, nie za długo i przyjemnie? Po 7 latach doświadczeń, tysiącach klubowiczów i kilkunastu tysiącach przeprowadzonych zajęć - my wiemy. A po tym krótkim tekście, Ty również będziesz wiedział/a.

Trening. Hardy. Wyższa Forma. Siłownia. Wrocław. Aktywność fizyczna. Plan treningowy. Styl życia.

Jak wygląda trening w Hardym?


Cześć! Co słychać?

Tak, na początku wcale nie zabierasz się do ćwiczeń. Zaczynamy od „Cześć, co słychać, jak się dziś czujecie?”. Na początku każdego treningu zbieramy się przy tablicy, dokładnie tak, jak w szkole, tylko w tym przypadku nie robimy kartkówek. Opowiadamy Ci za to, na czym polega dzisiejszy trening, jakie są jego założenia, jak powinieneś/powinnaś dziś trenować itd., a ponadto odpowiadamy na wszelkie pytania. Dzięki temu lepiej ćwiczysz i świadomie dążysz do założonego celu.


Jeśli jesteś na moim treningu pierwszy raz, to w tym momencie trochę się poznamy. Opowiesz mi o swoich doświadczeniach sportowych, kontuzjach itp. Będzie raźniej, bezpieczniej i znacznie sympatyczniej.


Co to jest system treningowy Hardy i dlaczego działa? Odpowiedź znajdziesz tutaj

Grzejemy się!

Próbowałeś/aś kiedyś o 5:30 rano podbiec na autobus? Albo po 5-godzinnej jeździe wysiąść z samochodu? Mało przyjemne, prawda? No właśnie, Twoje mięśnie są zastane, nierozgrzane, a co za tym idzie, jesteś mało chętny na jakikolwiek wysiłek. Dlatego na początku treningu wykonujemy rozgrzewkę wstępną, gdzie podnosimy temperaturę ciała, wykorzystując do tego maszyny cardio czy ćwiczenia z masą własną ciała. Wyobraź sobie, że wstajesz i robisz teraz 100 pajacyków. Prawda, że zrobiło się zdecydowanie cieplej? Jesteś bardziej ruchliwy/a i skory/a do większego wysiłku - możesz przejść dalej.


Rozciąganie

Przed wysiłkiem rozciągamy się dynamicznie. Nie zostajemy w bezruchu przez dłuższy czas. Dzięki rozciąganiu pobudzisz układ nerwowy do działania. Zwiększysz zakresy ruchu, przygotujesz swoje mięśnie, stawy, więzadła, powięź do skakania, biegania, dźwigania itp. Jednym słowem zminimalizujesz ryzyko kontuzji oraz przeciążeń. Będzie bezpieczniej i efektywniej, ale i wygodniej, bo nierozciągnięte ciało nie chce się ruszać. Jest „zabetonowane” i każdy Twój ruch powoduje skrzypienie jak w starych drzwiach od stodoły. Słyszysz ten odgłos?

Trening. Hardy. Wyższa Forma. Wrocław. Trening personalny w grupie. Treningi dla początkujących i zaawansowanych.

Nauka ćwiczeń

Zanim wyjechałeś/aś swoim turbo Golfem czy Fiestą samodzielnie na ulicę, najpierw uczyłeś/aś się, jak prawidłowo jeździć na placu. I z tego, co pamiętam, ZAWSZE był przy Tobie instruktor. Podobnie mają się sprawy w Hardym.


Najpierw nauczysz się poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń pod okiem trenera, a dopiero później będziesz dźwigać ciężary większe niż kij od miotły. A nawet jeśli myślisz, że już umiesz, to i tak zaczniesz od prostych rzeczy i minimalnego obciążenia, żeby sobie przypomnieć, przygotować ciało na coś cięższego, trudniejszego i dobrze rozgrzać mięśnie.


Masz już prawko od 8 lat? Super, w Hardym pierwszy kilometr, niezależnie od poziomu sprawności fizycznej, i tak przejedziesz razem z instruktorem. A potem ogień! Leć na autostradę i pokaż, na co Cię dziś stać! Co najważniejsze, pamiętaj, że trener i tak zawsze patrzy. Jak zbliżysz się do limitu prędkości - da Ci o tym znać.


Podsumowując ten punkt, w zależności od rodzaju treningu - przygotowujemy mięśnie, rozgrzewamy je i uczymy Cię prawidłowej techniki wykonywania wszystkich ćwiczeń, które za chwilę będziesz wykonywać w części głównej treningu. Dbamy o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo. Będziesz w stanie trenować ciężej, szybciej, bo Twoje ciało będzie do tego przygotowane i zaktywowane - wiemy, że to działa. Uwierz mi.


Skalowanie ćwiczeń. Co to jest i dlaczego działa? Kliknij tutaj

Workout

Tak, jak wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, tak samo wszystkie poprzednie punkty wiodą Cię do części głównej treningu (czyt. workout’u). I tu w zależności, jaki jest to trening, wykonasz go według omówionych wcześniej założeń. Oczywiście znowu pod okiem trenera, który przez całe zajęcia będzie dbał o całą grupę. Wykorzystasz wszystko, czego nauczyłeś/aś się chwilę wcześniej. Dobierzesz sobie odpowiedni poziom trudności ćwiczenia, ustalisz intensywność czy liczbę powtórzeń. Co ważne, zawsze wyjdziesz zmęczony/a. Raz bardziej, raz trochę mniej, ale zawsze zadowolony/a!


Cooldown

Na koniec poświęcamy kilka minut na nieco spokojniejsze rozciąganie, czyli wyciszenie organizmu i pracę oddechową. Naszym celem jest uspokojenie ciała oraz obniżenie tętna.


Na zakończenie treningu wstajemy i wszyscy na RAZ, DWA, TRZY krzyczymy: HARDY! I klaszczemy w dłonie. Wspólny okrzyk, podziękowanie sobie za dobry trening i motywację są niezwykle ważne, aby móc poczuć moc grupy.


Jak ubrać się na trening? Sprawdź tutaj
Trening pod okiem doświadczonych trenerów. Hardy. Wyższa Forma. Wrocław. Rozciąganie. Treningi wydolnościowe. Treningi siłowe.

Podsumowanie


Podsumowując: To, jak trenujemy w Hardym, ma ogromne znaczenie. Trening nie jest przypadkowy, planujemy go z ponad miesięcznym wyprzedzeniem. Jego składowe wynikają z chęci bezpiecznej i efektywnej pracy. I wszystkie razem tworzą TRENING, od pierwszej do ostatniej minuty. My dajemy Ci sprawdzony sposób, ale to Ty dajesz najwięcej - chęci i wewnętrzną dawkę motywacji.


 

Paweł Mieszkalski

Head Coach w Hardy. Wyższa Forma


Head Coach, czyli główny trener w Hardy. Wyższa Forma. Osoba odpowiedzialna za programowanie treningów zgodnie z założeniami systemu treningowego oraz ekspert w szkoleniu i rozwijaniu umiejętności pozostałych trenerów. Specjalista w dziedzinie treningu funkcjonalnego i medycznego.

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


Wyższa Forma w prezencie?

Kup swojemu znajomemu lub znajomej
i trenujcie razem
bottom of page