Trening personalny

Trening personalny – co właściwie kryje się pod tym pojęciem? Jak wygląda taki trening? Czy rzeczywiście jest taki efektywny? Czy nadaje się dla mnie? Sprawdźmy, jak to jest naprawdę.

Każdy ma trenera

Trenowanie staje się z roku na rok coraz bardziej popularne. Ludzie zaczynają dostrzegać, że aktywność fizyczna jest w ich życiu niezbędna i przynosi wiele korzyści dla ich samopoczucia i zdrowia. Tym samym coraz częściej słyszysz, że kolega czy koleżanka idzie do trenera personalnego, że dziś ma trening personalny.


I co właściwie tam robi? Męczy się, poci, dyszy, a nad nią/nim stoi kat, który powtarza “jeszcze jeden”, “szybciej”, “dasz radę”? Może czasem tak, ale nie tylko to powinno wyróżniać dobry trening personalny.


Idea treningu personalnego

Osobista praca z trenerem, który jest w stanie poświęcić Ci każdą sekundę podczas zajęć jest nieoceniona. Podczas dobrego treningu indywidualnego prowadzący jest cały czas do Twojej dyspozycji i przez pełne 60 minut może pilnować dobrej techniki oraz realizacji założeń treningu. Masz jakąkolwiek wątpliwość - odpowiedź masz od ręki. Plan treningowy, który wykonujesz został skonstruowany specjalnie dla Ciebie.

Czy to oznacza, że będę robić tylko to, co lubię?

To już pytanie, na ile uda Ci się przekabacić trenera. Ale poważnie mówiąc, to nie o to chodzi. Oczywiście powinno się wziąć pod uwagę Twoje preferencje, natomiast nie na nich powinien opierać się dobrze rozpisany plan treningowy. W zależności jakie cele sobie obierzecie, to one będą wyznaczać Waszą ścieżkę ćwiczeń.


Czy trening personalny jest dla Ciebie?

Kto szczególnie powinien się nim zainteresować? Masz ograniczony czas na trening? Ciężko Ci wstrzelić się w konkretne godziny? Masz niestandardowe godziny pracy? Na pewno łatwiej dogadasz się z trenerem w przypadku zajęć indywidualnych.


Wracasz po kontuzji, lub jesteś w jej trakcie? Dzięki treningom 1 na 1 możesz być pewna/pewien, że Twoje dolegliwości nie przeszkodzą w zajęciach, bo przecież plan jest dostosowany tylko i wyłącznie do Ciebie.


W moim odczuciu trening personalny, to rozwinięcie zajęć grupowych, podczas których również wkładamy 100% uwagi w Klubowiczów. Nie jest to forma treningu lepsza, czy gorsza. Jest inna.


Jeśli dostrzegasz pewne braki w treningu, możesz również je sprawnie nadgonić dzięki indywidualnemu podejściu.


I powód ostatni - motywacja.


Może być tak, że zwyczajnie łatwiej Ci zmotywować się i przyjść na trening, kiedy wiesz że prowadzący czeka tylko na Ciebie. Poza tym, jak nie przyjdziesz, to pewnie będzie znów Ci wkładał do głowy, że systematyczność, regularność itp, itd… Już lepiej przyjść, niż znów tego słuchać i kiwać głową.


Co będę robić na treningu personalnym?

Będziesz ćwiczyć. Będziesz się męczyć. Pewnie czasem będziesz narzekać, że czemu tak, czemu znów tak ciężko. Wszystko jednak ma prowadzić Cię do celów, jakie sobie wspólnie obraliście. I choć ta ścieżka często jest kręta i wyboista, to prowadzi do pewnego miejsca. Do miejsca, w którym Ty będziesz zadowolona/y, a trener będzie z Ciebie dumny. A wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, żeby obrać nowy cel.


Bo o to w końcu o to chodzi. O ciągły progres, stały proces, który będzie sprawiał, że lepiej wyglądasz, lepiej się czujesz i jesteś coraz sprawniejszy.

189 wyświetlenia0 komentarz