Jesteś tutaj po raz pierwszy?

Zacznij od kursu dla początkujących

Trening kondycyjny tlenowy. Poznaj zalety.Czy to dla mnie?


Z treningu tlenowego może skorzystać praktycznie każdy, nawet osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Ten rodzaj treningu możemy często spotkać pod nazwą Cardio, co oznacza dłuższą, ale spokojniejszą pracę utrzymując stałe tempo i tętno na poziomie 50-70% tętna maksymalnego czyli około 110-150 uderzeń na minutę (w zależności od wieku).


Wykonując taki trening powinniśmy mieć lekko przyspieszone tętno ale nie na tyle, żebyśmy nie mogli swobodnie złapać tchu. W tym treningu nie obciążamy zbyt mocno naszego układu sercowo-naczyniowego.


Dlaczego nazywamy ten trening tlenowym?


Ponieważ energia w trakcie wykonywania tego treningu pochodzi głównie z przemian tlenowych. Co to oznacza? Mówiąc najprościej jest to proces, w którym organizm zamienia tlen w energię. W trakcie wykonywania treningu wdychamy powietrze z kolei nasze płuca pobierają z niego tlen, a ten łączy się z hemoglobiną przedostając się do komórek ciała. Komórki natomiast zużywają tlen do wytworzenia energii. Przemiany tlenowe pozwalają na długotrwałe wykonywanie wysiłku. Nie dochodzi wówczas do zakwaszenia mięśni a energia czerpana jest ze spalania glukozy, tłuszczów a także aminokwasów.


A co ze spalaniem?


Warto wspomnieć o fakcie, iż spalanie tkanki tłuszczowej odbywa się w warunkach tlenowych dlatego też trening Cardio fajnie sprawdzi się gdy chcemy pozbyć się nadprogramowych kilogramów.


W tym treningu zależy nam na umiejętności wykonywania długotrwałego wysiłku o umiarkowanej intensywności. Wykonując go zbyt intensywnie nie osiągamy zamierzonego efektu. Ten trening nie obciąża zbytnio naszego układu nerwowego w związku z tym możemy go wykonywać często, nawet 4-6 razy w tygodniu.


Autor: Daria Gołębiowska

136 wyświetleń

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Jesteś tutaj po raz pierwszy?

Zacznij od kursu dla początkujących