Piramida zdrowego żywienia przeszła do lamusa.

Na pewno znasz to uczucie dezorientacji i frustracji, kiedy na każdej stronie internetowej czytasz informację, że nie możesz jeść tego albo tamtego, bo... to niezdrowe. A może tak, zamiast szukać diety cud, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami zdrowego odżywiania? Nie wiesz gdzie ich szukać? No to czytaj dalej.


Kto ustala zalecenia żywieniowe w Polsce?


Od 2020 roku normy i zalecenia żywieniowe wyznacza Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, uwzględniając zalecenia m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz wyniki najnowszych badań.


Co to są za normy i zalecenia? Określają, jakie ilości energii oraz składników odżywczych są niezbędne, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował.

Dlaczego o tym w ogóle piszę i zanudzam Cię tymi suchymi faktami?

A no dlatego, żebyś miał/a świadomość, że to nie są normy wzięte z rękawa oraz spiskowe teorie, tylko fakty i wiedza poparta badaniami naukowymi.


Czas pożegnać Piramidę Zdrowego Żywienia


Piramida zmieniła się w talerz, dzięki czemu jest prostsza i bardziej intuicyjna w odbiorze.


Spoglądając na Talerz Zdrowego Żywienia, łatwo zauważyć, że na Twoim talerzu powinny dominować warzywa i owoce - absolutne minimum to 400 g warzyw i owoców każdego dnia (z przewagą warzyw).

¼ talerza powinny stanowić produkty zbożowe z pełnego ziarn, np. płatki owsiane, pieczywo razowe, makaron razowy oraz kasze.

Pozostała część talerza to produkty białkowe, czyli nasiona roślin strączkowych, ryby, drób, jaja oraz nabiał z dodatkiem produktów tłuszczowych, takich jak orzechy, pestki dyni czy nasiona słonecznika.


Tego nie znajdziesz na talerzu


Jednym z najczęściej popełnianych błędów żywieniowych przez Polaków, to zbyt duże spożycie soli oraz zbyt duża konsumpcja czerwonego mięsa,oraz jego przetworów.

Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g dziennie (1 płaska łyżeczka!). Pamiętaj, że sól to nie tylko ta sól, którą dodajesz w trakcie gotowania, ale to również sól znajdująca się w produktach, takich jak konserwy, wędlin czy nabiał.

Z kolei spożycie czerwonego mięsa i jego przetworów nie powinno przekraczać 500 g na tydzień.


Czego jeszcze powinniśmy unikać?


Warto zwrócić uwagę na mniejsze spożycie słodkich napojów oraz żywności przetworzonej, czyli jedzenia typu fast food, słonych przekąsek, herbatników, batoników, wafelków. Są to produkty, które zawierają duże ilości cukru oraz tłuszczów, a ich nadmierne spożycie może wiązać się z powstaniem oraz rozwojem wielu schorzeń.


Co nowego znalazło się w zaleceniach?


Po raz pierwszy w zaleceniach został ujęty aspekt wyborów żywieniowych w odniesieniu nie tylko do zdrowia, ale również środowiska.


Co możesz zrobić dla planety?


Zastąp mięso produktami pochodzenia roślinnego, takimi jak: nasiona roślin strączkowych (fasola, ciecierzyca, soja, groch, soczewica, bób), orzechami a także rybami i jajami.


Zalecenia przedstawione są w 3 krokach, dzięki czemu możesz stopniowo zmieniać nawyki żywieniowe, od najłatwiejszego pierwszego kroku po najbardziej wymagający krok, który zapewnia dodatkowe korzyści dla zdrowia.


Ruch to zdrowie


Nie pominięto również aktywności fizycznej.


Jeżeli wcześniej Twój tryb życia był siedzący, zacznij od spacerów, zamień windę na schody, wykonuj aktywne prace domowe. Stopniowo zwiększaj swoją aktywność fizyczną wykonując 10 tys. kroków każdego dnia. Wpłynie to korzystnie nie tylko na Twoją sylwetkę, ale również zdrowie i dobre samopoczucie.


Zdrowy talerz i zalecenia w 3 krokach możesz pobrać tutaj