• pawelmieszkalski1

Dobrym trenerem być 1/4

Co sprawia, że ktoś jest dobrym trenerem? Jakimi cechami powinien się charakteryzować? To, co podopieczny widzi, to produkt końcowy, który dopiero co zjechał z taśmy, jest przygotowany i czeka w ładnym opakowaniu z kokardką. W tej serii czterech artykułów, chciałbym podzielić się z Wami pomysłem na to, jaką drogę trener musi przejść, aby na końcu ktoś mógł o nim powiedzieć: “Fachura trener, ze świecą takiego szukać!”

Kto Ty jesteś?


Zacznę być może trochę niespodziewanie. Pewnie szykowaliście/łyście się, że będę mądrzyć się o żądzy wiedzy, wiedzy i jeszcze raz wiedzy. O szkoleniach, kursach, ciągłym rozwoju, który jest tak ważny w pracy trenera. A tu niespodzianka!

Oczywiście, do tego też wrócimy. Ale po kolei. [Przeczytaj również: Jak wybrać klub sportowy?].


Trener powinien chętnie Was poznać. Każdego. To jest wg mnie klucz do prawdziwej opieki nad Wami.


Na sali 16 osób i trener zna imię każdego? Super, brawo. Zapamiętanie imion to jedno. Prawdziwe poznanie człowieka - to coś zupełnie innego. Pewnie, że lepiej zwrócić się kogoś po imieniu a nie w stylu: “ej, Ty w zielonym!”, albo “Ty niższy, obok tego wyższego!”. Dobrze wiedzieć jak się nazywacie i zwracać się do Was prawidłowo, bo tak jest zwyczajnie przyjemniej i sympatyczniej. I chociaż czasami się trochę przestrzeli i nie trafi, to jednak po kilku zajęciach, już jest lepiej. Prawda? [czytaj również: Trening? A na co to komu]


Ale, co ważniejsze - dobry trener chce się czegoś o Was dowiedzieć, jako konkretnej osobie, z konkretnymi problemami, zainteresowaniami, niedyspozycjami, czy o określonym poczuciu humoru. Nie zawsze przyjdzie to łatwo, czasem potrzeba miesięcy a nie dni, żeby coś z Was wyciągnąć. Niektórzy są jak otwarte książki, które można czytać do woli, ale zdarzają się osoby bardziej zamknięte. Ale każdy jest ważny.


Dlaczego trenerowi powinno tak na tym zależeć? - z prostej przyczyny. Znając Was, stajecie się dla trenera nieobojętni, ba - ważni! Poznajcie 7 głównych powodów:

  • Dzięki temu, jest w stanie możliwie najlepiej dobrać trening do Waszych predyspozycji, stanu zdrowia i poziomu wytrenowania.


  • Z czasem uda się zapamiętać jaki ciężar hantli czy sztangi będzie odpowiedni dla Was. A to, że zdarzy się trenerowi kategorycznie postawić na swoim, wynika tylko ze szczerej chęci idealnego dopasowania obciążenia dla Was.


  • Znając Wasze kontuzje i niedyspozycje trener uniknie pewnych ruchów, które mogą być niewskazane dla Was.


  • Wiedząc, jaki macie tryb pracy, łatwiej podpowiedzieć, kiedy najlepiej byłoby przyjść na trening i jak zaplanować swój tydzień.


  • Mając pojęcie o tym, jak wygląda Wasz dzień, można wskazać, nad jakimi dodatkowymi elementami możecie jeszcze popracować, żeby czuć się dobrze i być sprawnym/ą.


  • Jeżeli trener ma wiedzę, jakie inne sporty uprawiacie, jest w stanie zasugerować, jak połączyć je z treningami w Waszym klubie. Da też znać, co moglibyście zrobić, żeby poprawiać swoje wyniki.


  • Z kolei, kiedy trener wie, co Was interesuje, bawi, to też trafniej może zarzucić tematem i razem się pośmiać.


A co najważniejsze - dobry trener jest ciekawy ludzi, bo ich lubi i chce poznać. Tak zwyczajnie.


W kolejnym wpisie zastanawiamy się czy dobry trener wie wszystko i ile taka nauka zajmuje...


Przeczytaj również: [Zaczynasz trenować? Czy to ma sens?]
0 wyświetlenia